Jag har tappat bort mitt och är väldigt ledsen över detta faktum.
Man bakar dom som i ett plättlagg med gropar där plättarna skulle ha varit. Man ställer in hela laggen i ugnen.
Ingredienser
Socker, grädde, mjöl, smör, bakpulver
sen kommer jag inte ihåg om det ska vara ägg i och vaniljsocker, inte heller proportionerna.
Jätte glad om någon vet vad jag pratar om och kan dela med sig av sitt recept.
Postad av Flashes
i Sala
, 29 maj 2010
Kan det vara äppelskivor du menar? En sorts pannkaka som gräddas som bollar?
Postad av Kaller
i Skåne
, 31 maj 2010
Här kommer ett recept från Tärnsjö.
2 ägg, 2 kkp söt eller sur grädde, 4 msk socker, 2 tsk bakpulver, 2 kkp mjöl, smält smör om man vill. Grädde och ägg vispas först sedan socker och mjöl. Värm upp pannan innan du lägger i lite smör och smeten. Hög värme runt 225-250.
Paj, sallad, soppa, smoothie. Vi äter gärna fem frukter om dagen, särskilt när de samsas i en fruktsallad!
Med frukt i desserten kan du äta gott och nyttigt på samma gång. En helt osötad fruktsmoothie med mandel kan du unna dig när som helst. Variera sylt och grädde till pannkakorna med att servera stekta äpplen med kanel och socker. Och vem tackar nej till en milkshake med banan och rik chokladsmak?
Det är dags att kavla upp ärmarna och starta årets julbak! Vörtbröd med mustig smak av pomerans och kryddnejlikor smakar utmärkt tillsammans med julens goda ostar.
Hemgjorda köttbullar väcker ofta matminnen. Och självklart var just din farmors köttbullar det allra bästa! Men ibland behöver vi omväxling. Prova Oliv- och kikärtsköttbullar eller gör kryddstarka curryköttbullar och servera med couscous och yoghurtsås.
Vi bjuder även på klassiska recept; för de som inte klarar sig utan köttbullar på julbordet finns läckra julköttbullar. Och för den som vill variera julbordet kanske viltfärsbullar kan passa? En bra idé att provsmaka, redan innan jul!
Chokladglass
Med glassmaskin gör du enkelt den allra godaste glassen. Hemlagad chokladglass kan ingen motstå!
Soppa
Ölsoppa med apelsin
Som förrätt, huvudrätt eller desert. Serverade varma eller kalla, milda eller smakrika - soppor finns av alla slag
Under vinjetten Peppar och salt
samlas Magnus Carlstedts uppskattade receptsajter.
Webbplatserna når nu en miljonpublik med mer än 70-tusen unika besökare
i veckan.
Munkbullar
Är det någon som har receptet på munkbullar?
Jag har tappat bort mitt och är väldigt ledsen över detta faktum.
Man bakar dom som i ett plättlagg med gropar där plättarna skulle ha varit. Man ställer in hela laggen i ugnen.
Ingredienser
Socker, grädde, mjöl, smör, bakpulver
sen kommer jag inte ihåg om det ska vara ägg i och vaniljsocker, inte heller proportionerna.
Jätte glad om någon vet vad jag pratar om och kan dela med sig av sitt recept.
Postad av Flashes i Sala , 29 maj 2010